Болката в коляното – как и защо ви боли на колене?
Болката в коляното е често срещан проблем, който може да бъде свързан и с травматическими участия крака, и с немощите на всички видове етиология. Дискомфорт предизвика съдови и неврологични заболявания, възпалителни процеси в ставите и тъканите.
Болката в коляното – честият симптом, който притеснява хората по редица причини. И колкото по-възрастен е човек, толкова повече той е изложен на този недугу. Анатомическое структурата на коляното, което го прави много уязвими. В 80-85% от случаите са засегнати мениски и ставните връзки. Увреждане на всеки елемент на системата води до нарушаване на двигателната функция, която генерира болковият синдром.
Защо боли на колене?
Коляното става голям и сложен, на него се пада до 80% или повече на телесна маса. В определени случаи натоварването се увеличи значително. При движение, по време на скокове и резки движения се деформира, хрущялите и мениски. Така че отговора на въпроса, защо болки в коляното, много хора започнаха да се замислят за механични наранявания и над натоварване на краката си. Но неприятни усещания могат да бъдат свързани с развившимся заболяване на ставите, патологиями на нервната система и структурите около коляното става. Често срещани причини за болки:
- разрушаването на ставните тъкани (артроза);
- възпаление на ставите (артрит) и на сухожилията (периартрити);
- заболявания, при които иррадиирующая болка се дава на коляното;
- проблеми с мениском;
- травми, навяхвания, контузии;
- разкъсвания на ставните връзки;
- съдови болки и други причини.
Болка в коляното при флексия и разгибании
Характер и локализация на болката сочи към провокатора патология. Ако го боли коляното при флексия и разгибании, в процеса на активно движение, основните причини за наричат няколко:
Болка в коляното при ходене
Неприятните усещания се появяват, когато коляното става повлиява болки по време на движение, ограничаване на тяхното. Това пречи на нормалната жизнена дейност, с течение на времето дискомфорт се засилва. Ако го боли коляното при ходене, провокаторы може да се крие в лезии на кожата, костите или ставите в тази област. Провокира явление такива фактори, като:
Болка в коляното при натоварване
Натоварване на коленете се дава винаги. Като правило, организмът лесно се понася, ако ставата не е контузен. Но се случва, че последиците от физически упражнения говорят много силна болка: давящей, ломящей, рязане. Може да се появи оток – това е характерно за увреждане на менискуса, или болезненост се разпространява на бедрото, до крак – това говори за възпаление на нервните влакна. При спортисти и не само боли на колене, след тичане, коремни преси, активна стрии. Причината стават:
- пренапрежение на мускулите и ставните връзки;
- разкъсвания на сухожилията след вывиха на ставите;
- стречинг;
- счупвания на хрущялите и костите;
- увреждане на менискуса;
- възпалителни процеси.
Болката в коляното през нощта на мира
Не винаги се проявява с болезненост при движение или натоварване на коляното става и минава в състояние на покой. Понякога тя продължава и през нощта, когато човек е на почивка. Ако в състояние на покой се появяват болки в колената, причината се нарича следните:
- стречинг;
- прогресивно заболяване на ставите;
- венозни застои – са придружени от оток;
- нарушение на кръвоснабдяването;
- артрит;
- подагра и други явления.
Болка и оток в коляното
Понякога до болезнени усещания се добавя друг симптом е подуване. Подуване е различна выраженности и може да възникне с различни части на коляното, придружени от други симптоми:
Като ви боли коляното?
Е различна болка в коляното: артрит, пронизваща, рязане, не прекращающаяся и т.н. Характер болезнени усещания и ги локация разкаже за проблема и ще ви помогне доктор да се постави диагноза. За пациента е важно да се обърне внимание и да даде адекватна оценка на състоянието, описан вид усещания. Обикновено оплакванията идват и по-силни страдания, които е невъзможно да се игнорира. Едно от често срещаните заболявания на опорно-двигателния апарат се проявява, когато го боли коляното отстрани и отвън. Интензивни усещания, за да не преминават с времето. Има и други заболявания и фактори.
Болки в коляното
На заяждането, тъпа болка в коляното е включена в списъка на популярните есенни заболявания. Тя не спира дори по време на почивка или придружава активни спортни натоварвания. Опасно е наличието на криза, и отоци. Най-често срещаните причини за появата на ноющих болки:
Остра болка в коляното
Причина незабавно да се потърси медицинската помощ – остра болка в коляното. Колкото повече щети, толкова по-силен и по-неприятно усещане. Понякога им е трудно да се игнорира. В по-голяма степен на риск от появата на това заболяване са изложени на по-възрастни хора, спортисти, работници на тежкия труд. Провокатори явление са много:
- менископатия (се наблюдава ограничение на подвижността);
- артрити от всякакъв вид (придружени от болка при ходене);
- скъсване и нараняване на сухожилията;
- притискане на нерв;
- остра форма на бурсита – излишък на течност в ставния чантата;
- киста на Бейкър.
Пулсираща болка в коляното
При някои патологиях, причиняващи микротравмы става, възниква пулсираща, простреливающая болки в коляното. Това се случва и в професионален, и в домашното ниво. Предизвика травма може да вдигане тежести, от същия вид движение на коляното, ежедневно спортно натоварване и др. Особен характер на болка показва наличието на такива заболявания, като:
- травмата на менискуса;
- остро възпаление на меките ставните тъкани;
- късно етап на артрози;
- ревматоиден артрит;
- тромбофлебит;
- съдови нарушения.
Изгарящата болка в коляното
Понякога, без никакви предхождащи наранявания едновременно се проявяват два симптома – парене и болка в коляното. Така дават за себе си знам заболявания, възпаление и нарушаване на притока на кръв. Ако парене повърхностно, виновници могат да станат: алергии, изгаряне, измръзване, кожни реакции на провоцирующий фактор. Ако силна болка в коляното идва отвътре, включени нервните рецептори. Патологическо влияние на нервните окончания имат промени в ставите, варикоз, хемофилия и други болести. Burning болезнени усещания в коляното предизвикват и:
- туберкулоза на костите;
- болест на краката и на гръбначния стълб;
- хондропатия (патология на костните тъкани);
- възпаление на седалищния нерв;
- захарен диабет;
- подагра и други заболявания.
Болката в коляното – какво да правя?
Ноют, болки и хрустят коленете, не само при възрастни хора и хора, всеки ден подвергающих себе си спортен и трудовите натоварвания. Всеки човек може да се притеснява от подобни неприятни усещания. Колкото по-силен дискомфорт, толкова повече са загрижени за един проблем и по-голяма вероятност, че човек се отправите за помощ към специалист. Ако ви боли на колене, отколкото да се лекува – казва д-р. Той установи причината за патология, ще проведе необходимите диагностични изследвания (тестове, лабораторни изследвания и др) и ще предпише адекватна терапия.
Болки в коляното – към кой лекар да се обърнат?
Поради многообразието на провокиращи причини хората не могат да определят: когато е обезпокоен от болки в коляното, към какъв лекар да се обърна. Най-правилното решение: отидете на терапевт, който ще се проведе първични изследвания, ще се съберат анамнеза и ще определи, към коя област се отнася заболяване. На общопрактикуващ лекар може самостоятелно диагностициране на болест и предписват лечение. В 80% от случаите консултация от друг специалист, не трябва. Но понякога се нуждае от помощ от лекар тесен фокус:
- при ортопед;
- хирург;
- травматолога;
- невролог;
- флеболога;
- ревматолога;
- алерголог и други специалисти;
- инфекциониста и др
Как да се облекчи болката в коляното?
В зависимост от това, има болковият синдром травматическую природата или свързан с някакъв заболяване, има собствена схема на лечение. Тя е насочена към премахване на провокатора и облекчаване на неприятните усещания. Силни болки, включително и неврологичен характер, купируются с помощта на болкоуспокояващи и противовъзпалителни. Се прилагат такива лекарства, като:
- аналгетици (Анальгин, Кеторолак, Ибупрофен);
- мехлем от болки в коленете Диклофенак;
- хондропротекторы (Артра, Трафлекс);
- хормонални мазила и инжекции (Бетаметазон, Дексаметазон, Триамцинолон);
- антиконвулсивни лекарства) Карбамазепин, Габапентин, Фенитоин).
Независимо от терапията на пациента трябва да умее да оказва първа помощ при възникване на болка регионална синдром и спазват общи правила:
Далеч не винаги болката в коляното може да се лекува радикално начин, с помощта на прием на антибиотици, мускулно инжектиране, хирургическа намеса. Обикновено човек забелязва проблема, преди тя да е достигнала сериозен етап, и провокатора успява да разсее консервативни методи. Колкото по-рано пациентът се обръща за помощ към лекар, толкова повече шанс за бързо и успешно възстановяване.